10 wskazówek przydatnych w trakcie negocjacji

Dobre negocjacje

Zanim rozpoczniesz negocjacje, ważne jest, aby być przygotowanym i myśleć strategicznie jak dowódca na wojnie. Przygotuj się przed rozpoczęciem negocjacji, abyś wiedział, w jakim kierunku obrać, aby wyjść zwycięsko z negocjacji. Aby odnieść sukces, musisz być pełen pozytywności i wiary w siebie. Nie pozwól, aby wątpliwości cię przygnębiły i upewnij się, że jesteś gotowy na każde wyzwanie, które stanie na twojej drodze.

Jeśli chcesz odnieść sukces w negocjacjach, pamiętaj o pięciu kluczowych rzeczach: podkreślaj wspólne interesy; rozplanować ważne punkty; bądź kreatywny i wypróbuj różne pomysły; rozważ sam problem; i dążyć do rozwiązania. Jeśli chodzi o osiąganie celów, ważne jest, aby wiedzieć, czego chcesz. Powiedziawszy to, jednocześnie bądź otwarty na negocjacje i bądź gotów na pewne kompromisy.
Dobry negocjator ma zdolność skutecznego komunikowania się, a jednocześnie potrafi czytać w myślach tych, z którymi rozmawia. Podczas negocjacji musisz nawiązać dobre relacje z drugą stroną i dowiedzieć się, kiedy należy postawić na swoim, ustąpić lub odejść. Negocjacje to forma sztuki, więc negocjator musi wykazać się kreatywnością, aby upewnić się, że negocjacje zakończą się sukcesem. Muszą pamiętać o zasadzie 3F – uczciwie, szybko i stanowczo.

Do konkretów:

Eksperci mają kilka wskazówek i sztuczek, dzięki którym negocjacje przebiegną gładko:

1.Skoncentruj się na omawianym problemie. Upewnienie się, że masz spójną i ustrukturyzowaną argumentację, jest kluczem do udanych negocjacji.

2.Ważne jest, aby być asertywnym, ale pełnym szacunku podczas wyrażania opinii lub przedstawiania punktu widzenia.

3.Pamiętaj, aby wskazać zarówno zalety, jak i wady każdej opcji.

4.Nie spiesz się – trzymaj się i pozwól negocjacjom postępować naturalnie.

5.Nie pozwól, aby własne ego przeszkadzało – skup się na tym, co należy zrobić. Znalezienie rozwiązania, które działa dla wszystkich, jest kluczowe, a nie tylko twoja duma czy status.

6.Nigdy nie używaj gróźb ani manipulacji w kontaktach z kimś, kto jest po przeciwnej stronie, to po prostu złe i zwodnicze.

7.Za każdym razem, gdy rozwiązujesz problem, pamiętaj, aby skupić się na korzyściach dla wszystkich zaangażowanych osób, a nie tylko dla siebie. Spójrz na cały obraz, a nie tylko z perspektywy jednej osoby. Rozwiązania uwzględniające wszystkie strony są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem!

8.Nie wpadaj w pułapki mentalne i bądź gotów zaakceptować swoje błędy. Upewnij się, że zawsze jesteś otwarty.

9.Nie zadowalaj się nieodpowiednimi rozwiązaniami – szukaj rozwiązania, na które możesz liczyć w dłuższej perspektywie. Środki tymczasowe nie załatwią sprawy, więc szukaj dalej, aż znajdziesz trwałą poprawkę.

10.Szanuj czas i terminy, nie zwlekając ani nie rozmawiając na nieistotne tematy. Skuteczny negocjator wie, że musi być stanowczy i skoncentrowany, jeśli chodzi o zabieranie się do pracy.

Większość z nas to urodzeni negocjatorzy, tylko jeszcze o tym nie wiemy. Od urodzenia robimy to, co konieczne, aby postawić na swoim w życiu – czy to świadomie, czy podświadomie. Jesteśmy w stanie sprawić, by ludzie i sytuacje działały dla nas, a świat tańczył do naszej melodii. Rozbijając to, wszystko sprowadza się do opanowania sztuki negocjacji.